Lata trzydzieste to tak naprawdę czas narodzin nowej epoki, budującej się nie jak to bywało do tej pory w bólu, ale w rytmie foxtrota, jazzu i swingu. Świat powoli dochodził do siebie po nie tak dawno zakończonej Pierwszej Wojnie Światowej i choć największym problemem państw był ogólnoświatowy kryzys ekonomiczny - ludzie wchodzili w epokę nocnego życia i wiecznej zabawy. Rozwój miast zapoczątkowany w poprzednim stuleciu zaczął mieć znaczący wpływ na życie mieszkańców, przyciągając do siebie grono młodych i ciekawych nowego ludzi. Miasta zaczęły się więc zapełniać, społeczeństwo tonęło w poczuciu anonimowości, dostępie do szeregu dóbr, samodzielności i niezależności, jakich nie mogli zaznać wcześniej. Był to przede wszystkim okres buntu wobec wszelkich wartości obowiązujących w poprzednich dekadach, przejawiający się tak naprawdę we wszystkich dziedzinach życia.
STATUS KOBIET:
Wraz z nadejściem wojny zmienił się całkowicie światopogląd na wiele spraw. Gdy mężczyźni, dotychczas odpowiedzialni za zarabianie pieniędzy i bycie tak zwaną „głową rodziny”, udali się na wojnę kobiety zostały same i musiały przejąć praktycznie wszystkie ich obowiązki. Zaczęły chodzić do pracy w biurach i fabrykach, dbać o domostwa i przede wszystkim - poczuły pewnego rodzaju niezależność. Gdy wojna się skończyła, a część mężczyzn z niej po prostu nie wróciła, większość pań nie czuła potrzeby powrotu do poprzedniego stanu. Rozpoczęła się wielka rewolucja, której wynikiem zostały chłopczyce. Nie wstydziły się one swoich krótkich spódnic, ściętych na krótko włosów, czy jeżdżenia automobilami. Pojawiały się wszędzie, zapominając o starej modzie pani pilnującej domu i wraz z mężczyznami podbijały nocny świat. Tak działo się w latach dwudziestych i choć w latach trzydziestych cały ten nurt odrobinę zwolnił, były to tak daleko idące zmiany kulturowe, iż nie dało się ich cofnąć.
TECHNOLOGIA:
Lata trzydzieste to również rozkwit technologiczny. Wywołany najprawdopodobniej wprowadzeniem prawa patentowego, które zachęciło wielu wynalazców do kolejnych badań i konstrukcji. Był to jeden tych okresów, gdy nowe technologie w sposób rewolucyjny zmieniały życie codzienne i kształt cywilizacji. W tych czasach do użytku wchodziły takie wynalazki, jak telefon, radio, gramofon, kino, samochód. Równie wielką rewolucją było wprowadzenie urządzeń zasilanych energią elektryczną do gospodarstwa domowego. Jednak w pierwszej połowie dwudziestego wieku były one bardzo kosztowne i nie były powszechnie używane.
POLITYKA:
W 1933 roku do władzy w Niemczech doszedł Adolf Hitler, co wzbudziło niepewność wśród głów innych państw, w tym Wielkiej Brytanii. Podstawowym celem polityki Hitlera stała się rewizja traktatu wersalskiego. W październiku 1933 r. Niemcy wystąpiły z Ligi Narodów i wycofały się z rozmów rozbrojeniowych. Zażądały też zniesienia wszystkich wojskowych ograniczeń traktatu wersalskiego, zgody na zwiększenie armii do 300 tys. żołnierzy, na wznowienie produkcji wszystkich rodzajów uzbrojenia oraz na wprowadzenie wojsk do zdemilitaryzowanej strefy Renu.
Nastąpiło więc wkroczenie w bardzo niepewne czasy, a ludzie czuli napięcie panujące w powietrzu. Nadal pamiętano poprzednią wojnę i obawiano się nadejścia kolejnej. Kryzys gospodarczy panujący na całym świecie jedynie pogłębiał niezbyt optymistyczne poglądy mieszkańców Wielkiej Brytanii.