NOWY ADRES MORTIS.ORG.PL
NOWY ADRES FORUM: https://mortis.org.pl
NOWY ADRES MORTIS.ORG.PL
NOWY ADRES FORUM: https://mortis.org.pl
Non mor­tem ti­memus, sed co­gita­tionem Mor­tis


Share

Używki świata czarodziejskiego

Administrator fabularny
Administrator fabularny
NPC


PisanieTemat: Używki świata czarodziejskiego  Używki świata czarodziejskiego EmptySob 19 Mar 2016, 12:33


WYROBY ALKOHOLOWE
Wszyscy ludzie, niezależnie czy są czarodziejami czy mugolami lubią pić alkohol. O dziwo, pochodzenie napojów procentowych nie ma znaczenia dla żadnego z czarodziei i działają one na nich bardzo podobnie, jak na mugoli. Różnią się jedynie zawartością promili i to od nich zależy, czy napój daje kopa czy nie. Stąd też w wielu czarodziejskich barach znaleźć można alkohole mugolskie, ale nie odwrotnie. W żadnym mugolskim pubie nie będzie magicznych napojów.
Oto spis najpopularniejszych z nich.

Czarodziejskie
Ognista whisky - wysokoprocentowy napój alkoholowy na bazie zwykłej, mugolskiej whisky. Dostępny dla czarodziejów powyżej siedemnastego roku życia, produkowany przez dwie firmy - Starą Ognistą Whisky Ogdena oraz Whisky Bilshena. Po jej wypiciu pojawia się uczucie pieczenia w gardle, a pijący nabiera odwagi i śmiałości.

Piwo kremowe - podawany na zimno i na ciepło pienisty napój wprawiający w wesoły humor i rozgrzewający, dozwolony nawet dla nieletnich. Pomimo że mogą ten napój pić już trzecioklasiści (czyli trzynastolatkowie), w piwie kremowym jest zawarta mała ilość alkoholu, jednakże mogą się nim upić jedynie skrzaty, dla których jest niezwykle mocne.

Rum porzeczkowy - rum owocowy o wysokiej zawartości alkoholu sięgającej nawet osiemdziesięciu procent.


Mugolskie
Absynt - wysokoprocentowy napój alkoholowy z różnego rodzaju ziół, przede wszystkim z kwiatów i liści piołunu oraz anyżu, z dodatkiem kopru włoskiego, hyzopu i innych. Ponieważ absynt jest zazwyczaj zielony, a także ze względu na jego właściwości psychoaktywne związane z zawartym w nim tujonem, nazywany jest potocznie Zieloną Wróżką. Z powodu wysokiej zawartości alkoholu i znacznego stężenia olejków eterycznych powstało wiele sposobów spożywania tego trunku.

Brandy - napój alkoholowy destylowany z wina, głównie gronowego. Brandy może być destylowana również z wina owocowego. Potocznie nazywana wypalanką bądź przepalanką. Jest jednym z rodzajów wódki.

Grzany miód - tradycyjny napój alkoholowy powstały w wyniku fermentacji brzeczki miodu pszczelego, najczęściej lipowego.

Piwo - najstarszy i najczęściej spożywany napój alkoholowy na świecie. W znaczeniu ogólnym piwo to każdy napój otrzymany w wyniku enzymatycznej hydrolizy skrobi i białek zawartych w ziarnach zbóż i poddany fermentacji alkoholowej. W węższym znaczeniu pod pojęciem piwa rozumie się napój zawierający alkohol i dwutlenek węgla otrzymany w wyniku fermentacji alkoholowej słodu z dodatkiem wody i chmielu przy użyciu wyselekcjonowanych szczepów drożdży.

Sherry - hiszpańskie wino wzmocnione pochodzące z Andaluzji, z rejonu Jerez de la Frontera. Od wieków popularne w Wielkiej Brytanii.


WYROBY TYTONIOWE
Uzależnienie od tytoniu ogarnęło najpierw świat mugolski tylko po to, by kilka lat później wejść również do świata magicznego w dokładnie tej samej formie. Jest to chyba jedyny rodzaj używek, który nie dorobił się magicznego odpowiednika, gdyż nikt nie widział w tym sensu. Być może w przyszłości znajdzie się ktoś, kto jednak tego spróbuje.
Oto spis najpopularniejszych z nich.

Mugolskie
Papierosy - wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki, wewnątrz której znajduje się mieszanka tytoniowa zawierająca spreparowane liście różnych odmian tytoniu. Podczas palenia papierosa zawarta w dymie papierosowym nikotyna dostaje się do krwi i wywiera swoje działanie na organizm palacza.
(Najpopularniejsze marki: Lucky Strike, Chesterfield, Medina, North State)

Cygara - ułożone rurkowato, spreparowane i sklejone zwinięte liście tytoniu używane do palenia. Najbardziej markowe cygara są pakowane w pudełka z drewna cedrowego, które pogłębiają aromat cygar i chronią je przed wyschnięciem.
(Najpopularniejsza marka: Aiging Room)

Fajka - przedmiot służący do palenia tytoniu lub innych substancji, składający się zwykle z ustnika i główki, połączonej z ustnikiem przez cybuch. Jest to najstarszy sposób palenia tytoniu i nadal często praktykowany.


TRUCIZNY ODURZAJĄCE
Coraz popularniejsze wśród wszystkich czarodziejów zaczęły być wszelkiego rodzaju trucizny odurzające. Dekadenckie nastroje panowały w prawie wszystkich środowiskach społecznych i wszędzie znajdował się ktoś mający kontakty z dilerami, którzy wprowadzali na rynek coraz to ciekawsze propozycje. Branie ich nie jest zakazane przez prawo, a coraz więcej osób się od nich uzależnia. Szajki rozprowadzają towar, a ludzie biorą udział w loteriach narkotykowych, by zdobyć działkę dużo taniej. Zdesperowani i będący na potężnych głodzie czarodzieje sięgają nawet po używki mugolskie, choć ogólnie są one uważane za jakościowo dużo gorsze. Korzystanie z większości z nich nie jest regulowane przez prawo.
Oto spis najpopularniejszych z nich.

Czarodziejskie
Oddech testrala - najnowszy twór czarodziejskiego półświatka. Mieszanina ziół i magicznych środków, ma właściwości głównie odprężające, dające przy tym uczucie niezwykłego spełnienia i szczęścia. Jego działanie podobne jest do działania Felix Felicis. Jest silnie uzależniająca a sposobem jej spożywania jest palenie. Przedawkowanie prowadzi do skrajnego szaleństwa, a potem do śmierci zażywającego. Rozpowszechnianie i spożywanie zabronione jest przez Ministerstwo Magii, a niezastosowanie się do tego przepisu grozi Azkabanem.

Fajne ziele - magiczne zioło, którego działanie zależne jest od indywidualnych preferencji i może przejawiać się różnie. Najczęściej będzie to jednak polepszenie nastroju, euforia, pobudzenie wyobraźni i wzmożenie wrażliwości na wszelkie bodźce. Mogą też wystąpić zaburzenia pamięci krótkotrwałej, zaburzenie koncentracji i percepcji czasu, czy zwiększone łaknienie. W przypadkach krytycznych mogą pojawić się także stany lękowe. Sposobem przyjmowania jest palenie i spożywanie.

Samosterowalne śliwki - pomarańczowe owoce przypominające rzodkiewki. Rosną na krzakach i w razie niebezpieczeństwa odlatują z zagrożonego miejsca. Spożywa się je tak samo, jak inne owoce a ich działanie sprawia, że przyjmujący jest w stanie zaakceptować wszelkiego rodzaju niezwykłości. Zwiększa więc tolerancję na otaczający nas świat.

Kadzidła rytualne - wykorzystywane do wielu rytuałów kadzidła, w których skład wchodzą najróżniejsze zioła i substancje wywołujące wizję mają też właściwości uzależniające. Odurzają i sprawiają, że wdychający je widzi obrazy, które w przypadku osób uzdolnionych są wizjami wywołanymi silnym narkotykiem, a w przypadku osób normalnych - najzwyklejszą w świecie halucynacją. Coraz popularniejsze zrobiło się wdychanie ich w grupach, zwłaszcza młodych i spragnionych przygód czarodziejów.

Świece do medytacji - nasączone silnymi ekstraktami odurzającymi świece, zazwyczaj wykorzystywane do medytacji. Wdychanie oparów wycisza i uspokaja, wprawiając w stan silnego odurzenia. Zbyt długie przebywanie w oparach powoduje senność i długotrwały sen, pełen koszmarów i wizji.


Mugolskie
Heroina - po raz pierwszy została zsyntetyzowana w 1874. Wykazuje silniejsze działanie przeciwbólowe w przypadku podania dożylnego niż morfina, lecz krótsze. Powoduje euforię i błogą apatię. Prowadzi u stosujących ją osób do rozwinięcia się uzależnienia psychicznego i fizycznego. Może być stosowana dożylnie, donosowo lub palona. W postaci czystej heroina jest białą, sypką, bezwonną substancją o gorzkim smaku.

Morfina -  w stanie czystym jest białą substancją stałą, o gorzkim smaku, słabo rozpuszczalną w wodzie. Ma działanie narkotyczne, przeciwbólowe, przeciwkaszlowe, działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy. Nadmierne dawki mogą prowadzić do śpiączki z depresją ośrodka oddechowego. Kilkunastokrotne użycie morfiny prowadzi do uzależnienia fizycznego, uzależnienie psychiczne występuje znacznie szybciej. Powtarzanie dawek morfiny, podobnie jak innych leków opioidowych, powoduje powstawanie tolerancji na lek.

Opium - substancja otrzymywana przez wysuszenie soku mlecznego z niedojrzałych makówek maku lekarskiego. Używane głównie jako środek przeciwbólowy, uspokajający, środek nasenny i odurzający, głównie w postaci nalewki alkoholowej, zwanej laudanum, lub palone.

Kokaina - organiczny związek chemiczny. Ma właściwości pobudzające. Jest pozyskiwana z liści krasnodrzewu pospolitego (koki). Odznacza się dużym potencjałem uzależniającym psychicznie. Postać i sposób zażywania kokainy wpływa na intensywność i czas efektów psychotropowych, a także na szybkość powstawania uzależnienia. Można ją zażywać poprzez żucie, wciąganie (nosem i ustami), wstrzykiwanie i palenie.

Meskalina - występuje naturalnie w niektórych kaktusach, między innymi w pejotlu. Ma właściwości halucynogenne. Efekty działania meskaliny utrzymują się do 12 godzin po zażyciu. Działanie meskaliny określane jest zwykle jako przyjemne i rozświetlające umysł, choć czasami niepokojące i odrażające. Po przyjmowaniu kolejnych dawek występuje zjawisko tolerancji. Meskalina zwykle jest przyjmowana doustnie i często wywołuje mdłości oraz wymioty. Przy wstrzykiwaniu podskórnym efekt ten nie występuje lub jest znacznie słabszy. Wstrzyknięcie zbyt stężonego roztworu może spowodować porażenie nerwów i długo utrzymujący się ból.

Eter - ma właściwości narkotyczne, nasenne i znieczulające. Nałogowe wąchanie lub spożywanie eteru nosi nazwę eteromanii. Pierwszym efektem odurzenia eterem jest stan ekscytacji, podniecenia, euforii, potem często przechodzi w fazę szału, następnie zamroczenia i snu z halucynacjami. Konsumpcja eteru przybiera rozmaite formy, począwszy od picia w stanie czystym, zazwyczaj rozcieńcza się go gotowaną wodą z dodatkiem cukru, cynamonu albo miodu i goździków. Inne odnotowane sposoby konsumpcji to wdychanie oparów oraz wlewanie go do ucha.


Używki świata czarodziejskiego

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
NOWY ADRES MORTIS.ORG.PL :: Realia-
Skocz do: