NOWY ADRES MORTIS.ORG.PL
NOWY ADRES FORUM: https://mortis.org.pl
NOWY ADRES MORTIS.ORG.PL
NOWY ADRES FORUM: https://mortis.org.pl
Non mor­tem ti­memus, sed co­gita­tionem Mor­tis


Share

„Magiczne wzory i napoje” - Arseniusz Jigger | Podręcznik do Eliksirów

Niosący Naukę
Niosący Naukę
NPC


https://mortis.forumpolish.com/t675-sowa-niosacego-nauke
PisanieTemat: „Magiczne wzory i napoje” - Arseniusz Jigger | Podręcznik do Eliksirów  „Magiczne wzory i napoje” - Arseniusz Jigger | Podręcznik do Eliksirów EmptyCzw 17 Gru 2015, 18:48


DOSTĘPNOŚĆ: NA START, BIBLIOTEKA MAGICZNA, HOGWART


MAGICZNE WZORY
I NAPOJE

Arseniusz Jigger



SPIS TREŚCI
1. Wstęp do eliksirów.
2. Wyposażenie i teoria warzenia.
3. Eliksiry proste i złożone.
4. Podstawowe mikstury - receptury.
5. Wstęp do alchemii.
6. Spis ingredientów zwierzęcych i ich charakterystyka.
7. Składniki specjalne.


WSTĘP DO ELIKSIRÓW
Warzenie eliksirów jest rodzajem subtelnej, jednak bardzo pożytecznej magii. Istnieje wiele różnorodnych eliksirów i każdy z nich posiada odpowiednie działanie. Uwarzenie eliksiru jest czynnością o zróżnicowanej trudności, jednak zawsze wymaga dokładności i staranności oraz odpowiednich składników. Jest to dziedzina bardzo silnie związana z zielarstwem, dzięki któremu pozyskuje się część składników do warzenia mikstur.

Eliksir - wywar, sporządzany z ingrediencji, mający swoje właściwości. Uwarzony na podstawie receptury.  Etymologia tego słowa jest bardzo ciekawa, ponieważ pochodzi z języka łacińskiego od słowa "elixir" - oznaczający płyn zapewniający długie życie.
Ingredient - inaczej składnik.
Wywar - napój otrzymywany poprzez wygotowywanie składników w cieczy.
Trucizna - eliksir mający na celu wyrządzić komuś krzywdę (chorobę), nawet doprowadzić do utraty życia.
Antidotum - odtrutka, eliksir mający działanie neutralizujące eliksir najczęściej jest to trucizna.


NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W HISTORII EILIKSIRÓW:

ok. 300 000 lat temu - pierwotni ludzie sporządzali mikstury lecznicze z ziół.
3 500r. p. n. e. - Egipcjanin wymyślił, że mikstury można gotować w garnku(prymitywnym kociołku), rozpalając pod nim ogień.
100r. - w Grecji pewien uczony Filibeter Grux opatentował kształt i nazwę kociołka a także po raz pierwszy użył nazwy elixir.
1760r. - Garh Felhi - Francuz po wielu nieudanych próbach sporządzenia eliksiru wyrzynającego (męczeńskiej śmierci) spowodował wybuch swego kociołka i stworzył kociołek samomieszalny.
1800r. - Po raz pierwszy eliksiry stały się oficjalną konkurencją na Mistrzostwach Świata w Sztukach Magicznych.


WYPOSAŻENIE I TEORIA WARZENIA
KOCIOŁEK - jest rodzajem naczynia, w którym waży się eliksiry i inne substancje. Został wynaleziony w Grecji, w roku 100 przez Filibetera Gruxa, który opracował jego kształt i nazwę. To w nim zachodzą głównie przemiany składników w eliksir. Istnieją różne rodzaje kociołków: cynowe, miedziane, złote, a nawet ze składanymi denkami.
TERMOMETR -  służący do pomiaru temperatury rozmaitych substancji, zwykle umieszczonych wewnątrz kociołka.
WAGA MIEDZIANA - to przedmiot służący do pomiaru wagi składników.
KRYSZTAŁOWE FIOLKI -  buteleczki - szklane naczynia, które służą do przechowywania gotowych eliksirów lub składników w stanie ciekłym.
NÓŻ -  służy do krojenia, miażdżenia substancji, które dodaje się do eliksiru
CHOCHLA -  przyrząd do mieszania i nalewania do fiolki eliksirów.


SKŁADNIK GŁÓWNY:
Składnikiem głównym zawsze jest najsilniejszy składnik pochodzenia zwierzęcego, nie może mieć on właściwości wspomagających.


KOLEJNOŚĆ DODAWANIA SKŁADNIKÓW
1. Ciecz.
2. Najsłabszy Składnik Pochodzenia Zwierzęcego.
3. Składniki Roślinne (od najsłabszego do najsilniejszego).
4. Składniki Zwierzęce (od najsłabszego do najsilniejszego).
5. Składniki Nieorganiczne.
6. Składnik Główny.


ZAKLĘCIA PRZYDATNE PRZY WAŻENIU ELIKSIRÓW
Incendio - zaklęcie rozpalające ognień pod kociołkiem.  
Eluum separaro - zaklęcie rozdzielające składniki eliksirów
Aqumenti - zaklęcie nalewające wody do kociołka  
Aqum ivanesco – zaklęcie powodujące zniknięcie nadmiaru wody
Sad infer – zaklęcie zmniejszające płomień  
Vad infer – zaklęcie zwiększające płomień
Tergeo - zaklęcie czyszczące kociołek


ELIKSIRY PROSTE I ZŁOŻONE
ELIKSIR PROSTY
Do uwarzenia takiego eliksiru wystarczy zaledwie kilka chwil. Nie jest skomplikowany więc robi się go szybko, łatwo i przyjemnie. Składniki można dostać w niemal każdym odpowiednim sklepie, są bezpieczne i łatwe w użyciu.

ELIKSIR ZŁOŻONY
To eliksir, który warzy się długo (kilka godzin - a nawet dni) Przyrządzenie takiego eliksiru jest niezmiernie czasochłonne i bardzo skomplikowane. Składniki do eliksirów złożonych są tajemnicze, trudno dostępne, a czasem bardzo drogie jeśli ma się zamiar zakupić je u zielarza.


PODSTAWOWE MIKSTURY - RECEPTURY
ROK I

➛ ELIKSIR CZYSZCZĄCY
Mikstura służąca pozbyciu się wszelkiego brudu. Wystarczy rozpylić nad przedmiotem, który chce się wyczyścić i odczekać kilka sekund.
Składniki:
2 liście pokrzywy
mandragora
pół fiolki krwi nietoperza
3 rogate ślimaki
Sposób przyrządzenia:
Nalej wodę do kociołka i zagotuj. Kiedy będzie wrzeć dodaj do niej liście pokrzywy i zamieszaj trzy razy w prawą stronę. Pozostaw wywar na ogniu na dwie godziny po czym dodaj do niego posiekaną na drobne kawałki mandragorę i zmieszaj to z krwią nietoperza, mieszając trzy razy w lewą stronę. Po kolejnej godzinie gotowania dodaj ślimaki i pozostaw na ogniu jeszcze przez piętnaście minut.

➛ ELIKSIR WYOSTRZAJĄCY POCZUCIE HUMORU
Eliksir powodujący śmiech u każdego człowieka. Od samego jego zapachu można zacząć się uśmiechać, wypicie go skutkuje kilkugodzinnym, nieustającym śmiechem.
Składniki:
korzeń imbiru
żółć pancernika
2 utłuczone skarabeusze
Sposób przyrządzenia:
Ustaw kociołek na palniku i wlej do niego dwie miarki wody. Zagotuj z żółcią pancernika i mieszaj co trzy minuty przez kwadrans, za każdym razem w inną stronę. Gdy wywar nabierze koloru i zacznie unosić się nad nim charakterystyczny zapach, dodaj korzeń imbiru, pozostaw wywar na ogniu przez następną godzinę. Wyłącz palnik i odstaw wywar do następnego dnia, a wtedy dodaj skarabeusze, podgrzewaj na średnim ogniu i mieszaj nieustannie przez dwanaście minut.


ROK II

➛ ELIKSIR NA KASZEL
Popularny eliksir używany najczęściej w okresie przeziębień. W kilka godzin likwiduje uciążliwy kaszel.
Składniki:
proszek z rogu dwurożca
1 liść pokrzywy
składnik standardowy
lawenda
Sposób przyrządzenia:
Zimną wodę z wsypanym do niej składnikiem standardowym wymieszaj dokładnie. Postaw na ogniu i gotuj przez co najmniej godzinę, dopiero potem dodaj pokrzywę wraz z proszkiem z rogu dwurożca i znowu zamieszaj. Pozostaw gotujący się na bardzo małym ogniu wywar na trzydzieści minut. Lawendę dodaj trzy minuty przed końcem warzenia eliksiru.


ROK III

➛ ELIKSIR BUJNEGO OWŁOSIENIA
Eliksir, który powoduje przyrost włosów. Siła przyrostu zależy od ilości wypitego eliksiru.
Składniki:
ślaz
korzeń imbiru
żółć pancernika
Sposób przyrządzenia:
Żółć pancernik, ślaz i starty korzeń imbiru zmieszaj ze sobą w kociołku i stopniowo dodawaj wody, tak by mieszało się go coraz łatwiej. Postaw na ogniu i pozostaw do wrzenia. Niech wywar bulgocze przez kilkanaście minut, potem zamieszaj trzy razy i pozwól gotować się dalej. Po trzech godzinach zgaś ogień, przemieszaj równo siedem razy i odstaw do wystudzenia.

➛ ROZTWÓR CZYSZCZĄCY
Eliksir stosowany do czyszczenia.
Składniki:
lawenda
1 liść pokrzywy
mięta pieprzowa
Sposób przyrządzenia:
Miętę pieprzową pokrusz razem z liściem pokrzywy i wsyp do zalanego wodą kociołka. Gotuj przez następnych trzydzieści minut, po czym dodaj lawendę, mieszając siedem razy w prawą, potem tyle samo razy w lewą stronę. Pozostaw na ogniu jeszcze przez kwadrans, a potem pozwól wywarowi ostygnąć. Tak przygotowany eliksir zamieszaj parzystą ilość razy.


ROK IV

➛ ELIKSIR PIEPRZOWY
Eliksir rozgrzewający, podawany w czasie przeziębienia. Po wypiciu przez godzinę człowiekowi dymi z uszu.
Składniki:
pół fiolki krwi nietoperza
mucha siatkoskrzydła
4 ziarna pieprzu
3 korzonki stokrotek
kieł węża
Sposób przyrządzenia:
Krew nietoperza wlej do kociołka i doprowadź do wrzenia. Dolej zwykłej wody, cały czas mieszając i uważając, by krew nie skrzepła. Pozostaw na wolnym ogniu i poszatkuj muchę i korzonki stokrotek. Zmieszaj ze sobą i dosyp do wywaru, zwiększając przy tym ogień. Kieł węża należy dodać przynajmniej po godzinie gotowania takiego eliksiru, a ziarna pieprzu, pokruszone na drobne cząsteczki należy dosypać do niego dopiero minutę przed ostatecznym zdjęciem go z ognia.

➛ ELIKSIR ZMIENIAJĄCY KOLOR WŁOSÓW
Eliksir, który powoduje zmianę koloru włosów z naturalnego koloru na barwę, o której pomyśli osoba zażywająca go.
Składniki:
włos z głowy
3 rogate ślimaki
żabi skrzek
2 skarabeusze
mucha siatkoskrzydła
Sposób przyrządzenia:
Poszatkuj skarabeusze razem z muchą siatkoskrzydłą i wrzuć do kociołka. Zalej wodą i postaw na ogniu. Gdy woda zacznie wrzeć dodaj do niej żabi skrzek i zamieszaj dokładnie. Zmniejsz ogień i pozostaw eliksir na trzy godziny. Co jakiś czas sprawdzaj, czy nie kipi i mieszaj. Dodaj ślimaki i pozostaw na kolejne cztery godziny. Po tym czasie zwiększ ogień i doprowadź wywar do wrzenia, przestań gotować i dodaj włos. Zamieszaj parzystą ilość razy.


ROK V

➛ ELIKSIR SPOKOJU
Eliksir, który łagodzi niepokój i pobudzenie. Stosowany zbyt często ma całkiem spory wpływ na zmiany w charakterze i postrzeganiu świata.
Składniki:
kamień księżycowy
łyżka syropu z ciemiernika
4 kolce jeżozwierza
sproszkowany róg jednorożca
Sposób przyrządzenia:
Zacznij od doprowadzenia wody do wrzenia. Gdy już będzie bulgotać, zmniejsz ogień pod kociołkiem i wsyp do niego proszek z rogu jednorożca. Poczekaj aż roztwór zmętnieje, cały czas go przy tym mieszaj i pozostaw na ogniu jeszcze przez czterdzieści minut. W tym czasie porozdzielaj kolce jeżozwierza. Potem wsyp je do roztworu, dodaj kamień księżycowy i mieszaj przez kilka minut. Ponownie zostaw gotujący się eliksir na godzinę. Po tym czasie dodaj syrop z ciemiernika i powoli mieszając zdejmuj z ognia. Pozostaw do wystudzenia.

➛ WYWAR Z BLEKOTU
Po wypiciu wywaru człowiek zaczyna bełkotać, mówić głupoty.
Składniki:
blekot
woda miodowa
ślaz
Sposób przyrządzenia:
Doprowadź wodę miodową do wrzenia, po czym zmniejsz ogień i gotują ją tak jeszcze przez pięć minut. Dodaj blekot, mieszając energicznie w lewą stronę, co trzy mieszania robiąc przerwę. Powtórz czynność siedem razy i pozostaw wywar na ogniu. Po upływie godziny dodaj do eliksiru ślaz, powtórz poprzedni rytuał związany z mieszaniem i pozostaw wywar na ogniu jeszcze przez trzydzieści minut.

➛ WYWAR ZE SZCZUROSZCZETA
Inaczej esencja ze szczuroszczeta. Służy do leczenia zadrapań, ran i przecięć.
Składniki:
2 czułki szczuroszczeta
3 wiśnie
kamień księżycowy
Sposób przyrządzenia:
Do małej miski wlej pół chochli wody i wrzuć do niej trzy pestki wiśni. W kociołku zagotuj zimną wodę i dodaj do niej czułki szczuroszczeta. Wymieszaj wywar pięć razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, wrzuć do kociołka kamień księżycowy. Dodaj, wcześniej przygotowane pestki i doprowadź wywar do wrzenia. Po ośmiu minutach dodaj trzy wiśnie (bez pestek) i pozostaw na ogniu, aż mikstura stanie się żółta.


ROK VI

➛ ELIKSIR CHRONIĄCY PRZED OGNIEM
Używany do przechodzenia przez ogień bez szwanku. Po wypiciu wywołuje uczucie lodu i oziębłości w pijącym i zapewnia ochronę przed większością magicznych płomieni.
Składniki:
4 krople krwi salamandry
2 skrzydła nietoperza
5 kropli smoczej krwi
wybuchowy płyn
Sposób przyrządzenia:
Do zimnej wody wlej pięć miarek wybuchowego płynu oraz pięć kropli smoczej krwi. Wymieszaj roztwór, a następnie połóż kociołek nad palnikiem i gotuj miksturę przez dwie godziny. Pokrój skrzydła nietoperza w paski o długości 2cm i każdy z pasków skrop dwoma kroplami krwi salamandry. Doprowadź do wrzenia i utrzymując stałą temperaturę eliksiru gotuj go przez pół godziny.

➛ ELIKSIR ROZDYMAJĄCY
Eliksir, który powoduje wzrost każdej rzeczy, która zostanie nim polana. Jego działanie odwraca Wywar Dekompresyjny.
Składniki:
3 pokrzywy
3 oczy diabła morskiego
śledziona nietoperza
Sposób przyrządzenia:
Do moździerza włóż trzy pokrzywy oraz trzy oczy diabła morskiego i ucieraj tak długo, aż składniki przybiorą kolor żółty. Do kociołka wlej wodę, a następnie bardzo powoli wsypuj przygotowaną mieszankę. Po dwunastu minutach gotowania eliksiru na małym ogniu dodaj przekrojoną na pół śledzionę nietoperza i wymieszaj wszystko dwadzieścia razy w lewo za pomocą chochli.

➛ ELIKSIR SKURCZAJĄCY
Eliksir, który powoduje kurczenie różnych przedmiotów oraz ludzi. Jest koloru zielonego. Uwarzony nieprawidłowo może doprowadzić nawet do śmierci.
Składniki:
2 rogate ślimaki
pancerzyki chitynowe
2 ślazy
lubczyk
Sposób przyrządzenia:
Do wody wrzącej się w kotle wrzuć dwa kwiaty ślazu oraz dwa rogate ślimaki. Odstaw kociołek na sześćdziesiąt minut, a po tym czasie dodaj sproszkowane pancerzyki chitynowe i machnij nad kociołkiem różdżką. Na koniec dodaj dobrze posiekane łodygi lubczyku i zamieszaj energicznymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Na wierzch gotowego eliksiru dodaj pięć listków lubczyku.


ROK VII

➛ ANTIDOTUM NA POPULARNE TRUCIZNY
Eliksir, który przeciwdziała popularnym truciznom, jak np. ukąszenia i użądlenia różnych stworzeń.
Składniki:
2 bezoary
składnik standardowy
róg jednorożca
5 jagód z jemioły
woda miodowa
2 listki mięty pieprzowej
mandragora
lawenda
Sposób przyrządzenia:
Dodaj dwa bezoary do moździerza i utrzyj je na drobny proszek. Wsyp cztery miarki składnika standardowego i dokładnie połącz ze sobą oba składniki. Wsyp wszystko do kociołka i zalej wodą miodową. Dodaj pięć jagód z jemioły i dwie miarki ciepłej wody. Wymieszaj pięć razy w prawo i dziewięć razy w lewo. Odczekaj pięćdziesiąt sekund i dodaj wiązankę lawendy. Mieszaj dwa razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara i dodaj szczyptę sproszkowanego rogu jednorożca oraz dwa, świeże listki mięty pieprzowej. Gotuj wszystko przez piętnaście minut nie dopuszczając do wrzenia i dodaj wysuszoną mandragorę.

➛ ELIKSIR POSTARZAJĄCY
Eliksir powodujący starzenie się o parę lub wiele lat.
Składniki:
kamień księżycowy
2 lawendy
woda z rzeki Lete
Sposób przyrządzenia:
Dwie wiązki lawendy pokrój w paski o długości 1cm i włóż je do wody z rzeki Lete podgrzanej do 333° Kelwina (60° Celsjusza). Przelej do bardzo szczelnie zamkniętego naczynia. Naczynie odstaw w zimne miejsce. Po upływie godziny otwórz naczynie i włóż do niego kamień księżycowy. Gdy eliksir stanie się pomarańczowy dodaj sproszkowane kwiaty lawendy, aby przybrał kolor zgniłej zieleni.

➛ MIKSTURA POWODUJĄCA SENNOŚĆ
Eliksir, który powoduje senność pijącego. Jego opary są wystarczające, aby wywołać zmęczenie i znużenie w danej osobie.
Składniki:
5 rogatych ślimaków
kieł węża
tojad
Sposób przyrządzenia:
Do wrzącej wody w kotle włóż pięć rogatych ślimaków i gotuj je przez trzy minuty. Dodaj sproszkowany kieł węża i powoli mieszaj wszystko przez trzy minuty. Wyłącz płomień pod kociołkiem i kiedy mikstura przybierze biały kolor wrzuć do niej dużą wiązankę tojadu.

➛ WYWAR WZMACNIAJĄCY
Eliksir o właściwościach regenerujących. Zbyt częste stosowanie może skończyć się kilkudniową migreną.
Składniki:
składnik standardowy
3 jeżanki
ziarno pieprzu
Sposób przyrządzenia:
Przez rozpoczęciem warzenia eliksiru do kociołka wlej pięć miarek wody i do środka wrzuć trzy jeżanki doprawione ziarnem pieprzu. Odstaw eliksir w nasłonecznione miejsce i odczekaj jeden dzień. Po dwudziestu czterech pełnych godzinach ustaw kociołek na palniku i doprowadź do wrzenia. Dodaj dwie łyżki składnika standardowego i zamieszaj wszystko dwa razy w lewo i dwanaście razy w prawo.


WSTĘP DO ALCHEMII
Alchemia — dziedzina magii, której celem było stworzenie kamienia filozoficznego, substancji służącej do wyprodukowania eliksiru życia oraz przemieniania metali nieszlachetnych w złoto. Jedynym alchemikiem, który go wyprodukował, był Nicolas Flamel. W średniowieczu uważano, że kamień posiadają też gnomy.

W Egipcie znajduje się największe na świecie centrum badań alchemicznych.

KAMIEŃ FILOZOFICZNY
Twór alchemiczny pod postacią kamienia mający bardzo potężną magiczną moc. Stworzono go na przełomie I i II połowy XIV wieku w Anglii. Kamień ten może zamieniać każdy metalowy przedmiot w złoto. Oprócz tego wytwarza się z niego Eliksir Życia. Pijąc go można przedłużyć sobie życie w nieskończoność.

Choć Nicolas Flamel zdołał stworzyć kamień filozoficzny, nikomu innemu się to nie udało, a sam alchemik nie dzieli się swoją recepturą.


SPIS INGREDIENTÓW ZWIERZĘCYCH I ICH CHARAKTERYSTYKA
BEZOAR
Bezoar to kulisty twór powstający w żołądkach przeżuwaczy (m.in. lamy i kozy bezoarowej) przez nagromadzenie niestrawionych resztek pokarmu oraz włókien roślinnych i włosów, zwłaszcza zlizywanych przez zwierzę podczas linienia. Bezoar zwykle ma wielkość orzecha. Jest znany jako antidotum na większość czarodziejskich trucizn. Bezoary mają pewne ograniczenia - nie działają na rany spowodowane potężnymi substancjami jak jad bazyliszka.

CZUŁKI SZCZUROSZCZETA
Niezwykle rzadki składnik pozyskiwany z grzbietu szczuroszczeta. Spożycie macki zwiększa odporność na klątwy i uroki, ale przedawkowanie objawia się fioletowym kolorem włosów w uszach.

DŻDŻOWNICE
Zwierzęta żyjące w glebie, składnik eliksiru powodującego kurczenie się ludzi i zwierząt. Zwierzęta muszą być już martwe, do eliksiru wrzuca się je w całości.

JEŻAK
Zwierzę z gromady jeżowców występujące w północno-wschodnim Atlantyku oraz Morzu Północnym i zachodniej części Morza Bałtyckiego. Jeżaki posiadają lekko wypukłe, wapienne pancerze w kolorze zielonkawym. Kolce koloru zielonego z fioletowymi końcówkami. Odżywia się polipami i mięczakami, sam jest pożywieniem wielu ryb. Często hodowany w akwariach. Zbiera się je grupami i sprzedaje jak muchy - w słoiku.

KIEŁ CHROPIANKA
Chropianek to pasożyt, osiągający rozmiary do dwudziestu cali. Wyglądem przypomina kraba z dużymi kłami. Chropianki lubią magię. Ich kły często wykorzystywane są przy warzeniu eliksirów.

KIEŁ WĘŻA
Bazowy składnik kilku eliksirów. Jest zbierany od niebezpiecznych, jadowitych węży. Podczas warzenia mikstury należy uważać na opary, które mogą się z nich wytwarzać.

KOLEC JEŻOZWIERZA
Składnik wielu eliksirów, np. napoju leczącego z czyraków. Kolce używane są przez zwierzę do obrony przed drapieżnikami. Są one łatwo dostępne, ponieważ jeżozwierz posiada dużo kolców i stale uzupełnia braki. Nie używane kolce uznawane są przez ekspertów za najlepsze do eliksirów.

KREW NIETOPERZA
Jedynie zbierana podczas nowiu księżyca posiada magiczne właściwości. Z jednego nietoperza można wycisnąć jej całkiem sporo - wystarczająco, by starczyło na kilka eliksirów.

KREW SALAMANDRY
Składnik eliksirów pozyskiwany z salamandry. Jest bardzo częstym składnikiem i nie należy do tych, które ciężko zdobyć.

MUCHA SIATKOSKRZYDŁA
Owad z rodziny Chrysopidae, ma dwa długie wąsy i dwie pary zielonkawych, pożyłkowanych skrzydeł, wydaje przykry zapach. Muchy siatkoskrzydłe wykorzystywane są do produkcji wielu eliksirów. Do prawidłowego uwarzenia muchy muszą się warzyć przez dwadzieścia jeden dni. Sprzedawane są w słoikach.

OCZY CZARNEGO CHRZĄSZCZA
Powszechny składnik do wytwarzanie eliksirów. Sprzedawany na szufelki, przydatny w wielu dziedzinach mikstur.

OCZY DIABŁA MORSKIEGO
Jedna z wielu substancji pochodzenia zwierzęcego używana w procesie tworzenia eliksirów.

OCZY WĘGORZA
Narządy optyczne węgorza. Używa się ich w procesie wytwarzania eliksirów. Są składnikiem eliksiru Bulgeye.

PANCERZYKI CHITYNOWE
Pobierane od różnego rodzaju owadów pancerzyki bardzo przydatne przy tworzeniu różnych eliksirów.

PIJAWKI
Zwierzęta o właściwościach magicznych. Są ważnym składnikiem eliksiru wielosokowego, do którego należy dodać cztery pijawki.

ROGATY ŚLIMAK
Składnik niektórych eliksirów używany między innymi do produkcji lekarstwa na czyraki. Rogate ślimaki przeznaczone do wytwarzania eliksirów na zajęciach są przechowywane w klasie w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie.

RÓG DWUROŻCA
Jeden ze składników potrzebnych do stworzenia wielu eliksirów. Pochodzi od niebezpiecznego stworzenia, dwurożca, który zrzuca rogi raz na rok. Czarodzieje ostrożnie zbierają je, gdy ich byli właściciele odejdą.

RÓG JEDNOROŻCA
Posiada magiczne właściwości, przez co jest użytecznym składnikiem do wytwarzania eliksirów. W mitach rogi jednorożca mają właściwości oczyszczające, które są używane do rozpuszczania trucizn. Mugole żywo handlują rogami jednorożca wierząc, iż posiadają one właściwości lecznicze. Jednak większość z owych rogów jest fałszywkami. Jedynie kilka sztuk w posiadaniu mugoli są prawdziwe, ale w rękach nie-czarodziejów są przedmiotami bez żadnych właściwości magicznych.

SKARABEUSZ
Owad pochodzący z Egiptu, składnik eliksirów. Najczęściej się je suszy i sprzedaje w paczkach. Do eliksirów dodaje się je stłuczone.

SKÓRKA BOOMSLANGA
Skóra małego, jadowitego węża używana jako składnik niektórych eliksirów. Nie jest łatwo dostępny.

SKRZYDŁO NIETOPERZA
Składnik niektórych eliksirów. Podobnie jak wszystkie składniki pochodzące od nietoperzy, jest bardzo łatwy w pozyskaniu.

SMOCZA KREW
Krew pozyskiwana z dowolnego gatunku smoka. Ma szereg właściwości magicznych. Sprzedawana jest w kryształowych flakonikach, ze względu na trudności z pozyskaniem substancji jest bardzo droga.

SMOCZA WĄTROBA
Organ wewnętrzny smoka wykorzystywany w bliżej nieznanych celach w warzeniu eliksirów.

ŚLEDZIONA NIETOPERZA
Składnik eliksirów przechowywany w beczkach. Używa się go do stworzenia wielu mikstur, jest też dosyć popularny.

ŚLUZ GUMOCHŁONA
Lepka zielona substancja stosowana jako zagęszczacz eliksirów. Jest jednym z dwóch istotnych składników eliksiru wiggenowego. Pozyskuje się go od gumochłonów (zwierzęta te stale wydzielają śluz po to, aby zabezpieczyć się przed urazami).

ŻABI SKRZEK
Sprzedawany w słoiczkach, zbierany jedynie wiosenną porą żabi skrzek. Wykorzystywany do produkcji nie tylko eliksirów, ale i różnego rodzaju kosmetyków.

ŻÓŁĆ PANCERNIKA
Składnik eliksirów stosowany w świecie czarodziejów. Pobiera się go z woreczka żółciowego pancerników.


SKŁADNIKI SPECJALNE
CYKUTA
Śmiertelna trucizna będąca wyciągiem z różnych roślin, stosowana w starożytności i średniowieczu. Zawiera alkaloidy m.in. z takich gatunków jak szczwół plamisty i szalej jadowity.

KAMIEŃ KSIĘŻYCOWY
Kamień o czarodziejskich mocach. W sproszkowanej formie wykorzystywany jest do produkcji eliksirów. Jest koloru białego.

OLEJEK RÓŻANY
Olejek eteryczny produkowany z róży. Jest używany jako składnik eliksirów. Przede wszystkim tworzy się z niego mikstury miłosne.

SKŁADNIK STANDARDOWY
Mieszanka ziół i przypraw o magicznych właściwościach. Niezbędny do uwarzenia wielu eliksirów i wywarów. Nie trudny do zdobycia, choć tylko wytwórcy znają dokładny skład tej konkretnej mieszanki.

SOK Z CHORBOTKA
Chorbotek to stworzenie wyglądem przypominające mięsistego, różowego grzyba porośniętego rzadką, sztywną szczeciną. Wywodzi się ze Skandynawii, ale obecnie spotykany jest w całej północnej Europie. Bardzo szybko się rozmnaża, w kilka dni potrafi pokryć średnich rozmiarów ogród. Sok produkowany z tych stworzeń jest kluczowym składnikiem wielu eliksirów.

SOK Z CYTRYNY
Wyciskany z cytryn sok przyprawiony kilkoma tajemniczymi składnikami. Stosowany samodzielne działa na obolałe mięśnie i stawy, lecz dodawany do różnych eliksirów zmienia swoje działanie zależnie od pozostałych składników.
WYSTĘPOWANIE:

SYROP Z CIEMIERNIKA
Niebieski płyn z ciemiernika, który jest składnikiem niektórych eliksirów. Nie dodanie go sprawia, że mikstura nie przybiera odpowiedniego koloru i staje się nie zdatna do użycia.

TUJON
Organiczny związek chemiczny, występujący w olejku eterycznym m.in. piołunu, bylicy pospolitej, szałwii lekarskiej, a także w napoju alkoholowym z domieszką wyciągu z piołunu – absyncie i gorzkiej ziołowej wódce zwanej piołunówką. Tujon jest łatwo rozpuszczalny w alkoholach i eterze dietylowym. Nie rozpuszcza się natomiast w wodzie. Wywołuje w większych dawkach wzmożoną czynność kory mózgowej z niepokojem ruchowym i dużą drażliwością. W zatruciach pojawiają się stany podniecenia i psychozy.

WODA MIODOWA
Roztwór miodu rozpuszczonego w wodzie, który można stosować do warzenia eliksirów. Ma charakterystyczny żółty kolor i słodkawy posmak miodu.

WODA Z RZEKI LETE
Magiczna woda zbierana z rzeki zapomnienia − Lete. Posiada magiczne właściwości, powodujące utratę pamięci. Jest wykorzystywana do produkcji eliksiru zapomnienia.

WYBUCHOWY PŁYN
Składnik występujący w rogu buchorożca. To on powoduje, że jeżeli róg zderzy się z czymkolwiek, eksploduje. Płyn jest wysoko cenionym składnikiem eliksirów.



★ ★ ★

„Magiczne wzory i napoje” - Arseniusz Jigger | Podręcznik do Eliksirów

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry
Strona 1 z 1

Similar topics

-
» „Demaskowanie przyszłości” - Kasandra Vablatsky | Podręcznik do Wróżbiarstwa
» „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” - Newton Scamander | Podręcznik do ONMS
» „Starożytne runy wcale nie są trudne” - Laurenzoo | Podręcznik do Starożytnych Run
» „Mugole, ich życie i zwyczaje” - Amanda Brix | Podręcznik do Mugoloznawstwa
» „Portret numerologiczny 11 22 33 44” V. B. Bułhakow | Podręcznik do Numerologii

Pozwolenia na tym forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
NOWY ADRES MORTIS.ORG.PL :: Książki-
Skocz do: