Non mor­tem ti­memus, sed co­gita­tionem Mor­tis


Share|

To twoje pierwsze forum PBF? Dla totalnie zielonych - co trzeba po kolei zrobić, żeby zacząć grać?

PisanieTemat: To twoje pierwsze forum PBF? Dla totalnie zielonych - co trzeba po kolei zrobić, żeby zacząć grać?  Wto 29 Gru 2015, 14:07


Każdy z nas kiedyś w forach PBF zaczynał i wszyscy przeżywaliśmy szok na widok plątaniny tematów, które czytane w złej kolejności mogą namieszać w głowie nowego użytkownika i skutecznie zniechęcić go do gry. Aby temu zapobiec przygotowaliśmy wam ten temat. Jego celem jest bezpieczne przeprowadzenie was przez niemożliwą do ominięcia drogę od rejestracji, aż po akceptację karty postaci.

0) Czym jest gra PBF? Z angielskiego Play by forum, czyli po prostu gra tekstowa online, w której wcielamy się w rolę fikcyjnej, utworzonej przez nas postaci i kierujemy jej losami opisując je na forum tekstowym. Określone działy na Mortis pełnią funkcję lokacji, gdzie nasze postacie mogą się spotykać, rozmawiać, przeżywać przygody i staczać magiczne pojedynki. Wszystko to w klimatach dwudziestolecia międzywojennego. Dla wyjątkowo mało wtajemniczonych przygotowaliśmy malutki słowniczek pojęć, do którego możesz wrócić w dowolnym momencie i zaczerpnąć tajemnej wiedzy.

Multilokacja (bilokacja, trilokacja...) - przebywanie w kilku miejscach naraz. Na naszym forum multilokacja jest dozwolona w przypadku zajęć lekcyjnych i pracy, aby nie zmuszać użytkowników do nagłego kończenia sesji z powodu sprawdzianu z pszyrk... transmutacji.

Mistrz Gry/Narrator - osoba kierująca całym otoczeniem. Jego zadaniem na forum jest prowadzenie zajęć, przygód, specjalnych wydarzeń i tak dalej.

Podpis/Sygnatura - tekst/obrazki/cokolwiek tam sobie ustawisz, które pojawiają się pod każdym twoim postem. Możesz ustawić treść podpisu w ustawieniach profilu.

Avatar/Emblemat - obrazek, który masz po prawej nad postem. Możesz go sobie ustawić w ustawieniach profilu. Co może się na nim znajdować jest ściśle ograniczone przez regulamin.

Mechanika - zasady dzięki któremu nasze forum działa pod względem technicznym (nauka zaklęć, rozwijanie postaci, uczenie się zdolności...)

Chatbox - chat widniejący na dole strony głównej forum oraz w funkcji wysuwającego się okienka. Możesz włączyć go na każdej stronie - link do niego znajduje się po prawej stronie forum.

Event/Przygoda - specjalne wydarzenie kierowane przez mistrza gry, w którym biorą udział ustalone wcześniej postacie. Można w ten sposób zdobyć jakieś unikalne przedmioty i/lub dodatkowe punkty rozwoju.

Multikonto - dodatkowe konta fabularne gracza. Posiadanie multikonta oznacza posiadanie więcej niż jednej postaci.

NPC - non-player character, bohater niezależny - postać sterowana przez mistrza gry.

PW - prywatna wiadomość. Możesz je wysyłać poprzez forum - kliknij na napis "nie masz nowych wiadomości".

Mary Sue - wyidealizowana, przerysowana postać psująca klimat forum, nie pasująca do jego realiów. Więcej na wikipedii.

Przepak - osoba przepakowana umiejętnościami (przykład: zna wszystkie języki świata, w czepku urodzona, w wieku 11 lat zemściła się na mordercach swoich rodziców pozbawiając ich "ostatniego tchnienia" Avadą i rozpoczęła naukę w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie), przez co nie da się jej pokonać, a więc staje się nierealistyczna i psuje innym zabawę.

Power Gaming - naginanie zasad rzeczywistości na swoją korzyść (np. podnoszenie stołu jedną ręką, korzystanie z telefonu komórkowego, chociaż mamy rok 1934, kopanie ludzi w przeponę z półobrotu i inne udziwnienia) i generalne psucie innym zabawy poprzez wpakowywanie w postać masy nielogicznych i nieuzasadnionych umiejętności.

Face claim - twarz znanej osoby, którą rezerwujemy sobie na avatar. Robi się to, żeby nie znalazły się na forum osoby z taką samą twarzą, bo wyglądałoby to nieco... dziwnie?


1) Pierwszym i najważniejszym krokiem będzie rejestracja na naszym forum. Zgodnie z regulaminem nick podany przy rejestracji musi składać się z imienia (ewentualnie pseudonimu) i nazwiska naszej postaci. Będziesz go mógł później zmienić w profilu, ale lepiej zadecydować o nim już teraz.

2) Przy rejestracji mogliśmy zapoznać się z regulaminem ogólnym, ale na naszym forum istnieje również regulamin fabularny.

3) Przed rozpoczęciem czegokolwiek warto zapoznać się również z fabułą forum. Specjalnie dla osób mniej zorientowanych w czasach, w których odbywa się akcja forum przygotowane zostały tematy takie jak realia lat trzydziestych, sztuka i aranżacja wnętrz, muzyka, używki... Wszystkie są do znalezienia tutaj.

Na forum posiadamy również działy z objaśnieniami mechaniki gry, wprowadzeniem w świat dorosłych, opisem szkolnych obowiązków i zagadnieniami dla początkujących czarodziejów. Jeżeli w czymkolwiek się nie orientujesz - są one stworzone dla ciebie.

4) Teraz musimy zadecydować nieco o naszej postaci. Po pierwsze: uczeń, czy dorosły?

Jak stworzyć dobrą postać ucznia
Jak stworzyć dobrą postać dorosłą

Na forum można grać również postacią specjalną. Zaliczają się do nich gobliny, centaury, duchy/poltergeisty i wampiry.

Brak pomysłu? Może ktoś poszukuje konkretnej postaci do odegrania?

5) Przed napisaniem karty postaci sugerujemy zastanowić się, czy nie chcesz wybrać postaci jakiejś wrodzonej genetyki.

6) Pisząc kartę postaci weź pod uwagę pomocnicze linki znajdujące się w temacie, z którego kopiuje się kod. Znajdują się tam jasne podpowiedzi i wymagania. Stosując się do nich unikniesz konieczności poprawiania ewentualnych błędów.

Jeżeli masz jakikolwiek problem z kartą zgłoś się koniecznie do MG! Znajduje się tutaj również po to, aby odpowiadać na pytania nowych użytkowników i wprowadzać ich w panujące realia. Administracja nie gryzie!

7) Po akceptacji karty postępuj zgodnie z zaleceniami Administratora fabularnego bądź Mistrza Gry.

8) Szukasz osoby do pisania? Koniecznie odwiedź ten temat! W oczekiwaniu na chętnego możesz stworzyć sobie dziennik lub odwiedzić offtop.

Życzymy miłej gry na forum.Non mor­tem ti­memus, sed co­gita­tionem mor­tis.

Regulamin ogólny | Regulamin fabularny | Osoby odpowiedzialne za forum

To twoje pierwsze forum PBF? Dla totalnie zielonych - co trzeba po kolei zrobić, żeby zacząć grać?

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Mortis :: Ministerstwo Magii :: Prawo czarodziejów :: Poradnik nowicjusza-
Skocz do: